PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA
Rozpoczęcie psychoterapii poprzedza zwykle kilka wstępnych spotkań konsultacyjnych, w trakcie których ustala się główne problemy do pracy, cele,
długość i przebieg procesu.
Celem psychoterapii indywidualnej jest zrozumienie swoich trudności oraz ich przyczyn. W zależności od zgłoszonego problemu może ona trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie terapeuta pomaga w rozpoznawaniu potrzeb i pragnień oraz wprowadzaniu bardziej niż dotychczas konstruktywnych, zdrowych i możliwych sposobów ich realizacji. W rezultacie korzystający z psychoterapii uczy się wprowadzać satysfakcjonujące zmiany w życie i zaczyna bardziej świadomie nim kierować.
Psychoterapia indywidualna może dotyczyć następujących problemów:
depresja, poczucie pustki, bezradności
brak satysfakcji z życia
niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w swoje możliwości
trudności w relacjach międzyludzkich
trudności w bliskich związkach
uwikłanie w toksyczne relacje
sytuacje kryzysowe (nagła zmiana sytuacji życiowej, strata, konflikt, zdrada)
problemy związane z uzależnieniami
syndrom DDA/DDD
zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, objadanie)
wypalenie, stres
lęk, fobie, ataki paniki, radzenie sobie z emocjami
problemy zdrowotne nieuzasadnione stanem zdrowia (bóle brzucha, zawroty głowy itp.)
"W wyniku psychoterapii pacjent nie staje się lepszym człowiekiem, nie staje się doskonalszy czy szlachetniejszy w swoich potrzebach i pragnieniach, nie otrzymuje nowej osobowości, nie nabywa umiejętności zabezpieczających go przed kłopotami życiowymi. W wyniku psychoterapii pacjent staje się bardziej świadomy tego, jaki jest i tego, co przeżywa. Staje się bardziej świadomy własnych pragnień i własnych zobowiązań, własnych możliwości i ograniczeń. Staje się bardziej świadomy tego, jaki jest świat, w którym żyje, jacy są ludzie, ci najbliżsi i ci, z którymi musi współdziałać w realizacji swoich celów życiowych; jest bardziej świadomy ich reakcji i wpływu na siebie. Zdolność do bycia świadomym daje mu nowe możliwości kierowania własnym zachowaniem, zgodnie z zamierzonymi celami i zgodnie z dostępnymi możliwościami. Stwarza mu możliwości osiągania tego, co dotychczas wydawało mu się niemożliwe do osiągnięcia. Odzyskuje nadzieję na powrót do realności swojego istnienia, niosącego sukcesy i porażki, radości i cierpienie.”
J.Cz. Czabała „Czynniki leczące w psychoterapii”, PWN 2006